4604 Wedgewood Blvd, Frederick, MD 21703   301-695-9414  

Meet Schedule

Meet Schedule

 
 

This year the Frederick Classic on the Hill will be using the Beyond the Scores app. To access live scores during the meet you can go to www.beyondthescores.com or download the app for your mobile device from the Google Play or Apple store.

Friday, February 7, 2020

*subject to change

Session 1
Level 6

Session 2
Level 6
Xcel Diamond

Session 3
Level 7

Session 4
Level 8

Registration: 7:30 a.m.
Open Stretch: 8:00 a.m.
Coaches Meeting: 8:10 a.m.
Intro: 8:20 a.m.
Warm-up & Comp: 8:25 a.m.
Awards: 10:50 a.m.

*Flight A:

Vault
Chesapeake Gymnastics Club (3)
Columbia Gymnastics (5)
Bars
Central PA Academy of Gymnastics (5)
Beam
All Pro Gymnastics and Cheer Academy (7)
Floor
Gymnastics USA (7)

*Flight B:

Vault
Columbia Gymnastics (6)
Bars
Central PA Academy of Gymnastics (6)
Beam
FlipStarz (6)
Floor
Tidewater Gymnastics Center (3)
United Gymnastix (4)
Registration: 10:25 a.m.
Open Stretch: 10:55 a.m.
Coaches Meeting: 11:05 a.m.
Intro: 11:15 a.m
Warm-up & Comp: 11:20 a.m.
Awards: 2:10 p.m. 

*Flight A:

Vault
All Pro Gymnastics and Cheer Academy (6)
KMC Dance and Gymnastics Center (3)
Bars
Frederick Gymnastics Club (Xcel) (7)
Beam
Docksiders Gymnastics Inc. (6)
Floor
Carroll Gymnastics Center (5)
Synergy Sportz (3)

*Flight B:

Vault
Frederick Gymnastics Club (10)
Bars
Beach Bounders (Xcel) (5)
Silver Stars Bowie (Xcel) (3)
Beam
Docksiders Gymnastics Inc. (8)
Floor
Dulles Gymnastics Academy (7)
Registration: 1:45 p.m.
Open Stretch: 2:15 p.m.
Coaches Meeting: 2:25 p.m.
Intro: 2:35 p.m
Warm-up & Comp: 2:40 p.m.
Awards: 5:45 p.m.

*Flight A:

Vault
Dulles Gymnastics Academy (9)
Bars
Tidewater Gymnastics Center (2)
Docksiders Gymnastics Inc. (7)
Beam
All Pro Gymnastics and Cheer Academy (6)
Columbia Gymnastics (4)
Floor
Gymnastics USA (8)
Carroll Gymnastics Center (1)

*Flight B:

Vault
Frederick Gymnastics Club (8)
Bars
Silver Stars Gymnastics (5)
Silver Stars Bowie (4)
Beam
FlipStarz (3)
All Pro Gymnastics and Cheer Academy (5)
Floor
Chesapeake Gymnastics Club (4)
KMC Dance and Gymnastics Center (3)
United Gymnastix (2)
Registration: 5:20 p.m.
Open Stretch: 5:50 p.m.
Coaches Meeting: 6:00 p.m.
Intro: 6:10 p.m.
Warm-up & Comp: 6:15 p.m.
Awards: 9:35 p.m.

*Flight A:

Vault
Central PA Academy of Gymnastics (8)
Bars
Docksiders Gymnastics Inc. (6)
Beam
Gymnastics USA (6)
Tidewater Gymnastics Center (2)
Floor
Silver Stars Gymnastics (5)
Carroll Gymnastics Center (3)

*Flight B:

Vault
FlipStarz (2)
Frederick Gymnastics Club (4)
Silver Stars Bowie (1)
Bars
Dulles Gymnastics Academy (6)
United Gymnastix (2)
Beam
Columbia Gymnastics (3)
KMC Dance and Gymnastics Center (5)
Floor
All Pro Gymnastics and Cheer Academy (4)
Synergy Sportz (3)

Saturday, February 8, 2020

*subject to change

Session 5
Level 4
Level 5

Session 6
Level 4

Session 7
Xcel Gold

Session 8
Level 9
Level 10

Registration: 7:30 a.m.
Open Stretch: 8:00 a.m.
Coaches Meeting: 8:10 a.m.
Intro: 8:20 a.m.
Warm-up & Comp: 8:25 a.m.
Awards: 11:30 a.m.

*Flight A:

Vault
KMC Dance and Gymnastics Center (12)
Bars
Carroll Gymnastics Center (10)
Beam
Central PA Academy of Gymnastics (3)
Dulles Gymnastics Academy (9)
Floor
Sportsplex Gymnastics (6)
United Gymnastix (6)

*Flight B:

Vault
Frederick Gymnastics Club (10)
Bars
Tidewater Gymnastics Center (8)
Beam
All Pro Gymnastics and Cheer Academy (5)
Synergy Sportz (7)
Floor
Silver Stars Bowie (7)
Registration: 11:05 a.m.
Open Stretch: 11:35 a.m.
Coaches Meeting: 11:45 a.m.
Intro: 11:55 a.m
Warm-up & Comp: 12:00 p.m.
Awards: 2:25 p.m.

*Flight A:

Vault
Sportsplex Gymnastics (9)
Bars
All Pro Gymnastics and Cheer Academy (9)
Beam
Carroll Gymnastics Center (10)
Floor
Docksiders Gymnastics Inc. (11)

*Flight B:

Vault
Frederick Gymnastics Club (7)
Bars
Thrive Gym – Annapolis (4)
United Gymnastix (6)
Beam
Central PA Academy of Gymnastics (7)
Floor
Chesapeake Gymnastics Club (7)
Registration: 2:00 p.m.
Open Stretch: 2:30 p.m.
Coaches Meeting: 2:40 p.m.
Intro: 2:50 p.m
Warm-up & Comp: 2:55 p.m.
Awards: 5:35 p.m.

*Flight A:

Vault
All Pro Gymnastics and Cheer Academy (8)
Bars
Silver Stars Gymnastics (7)
Beam
Docksiders Gymnastics Inc. (10)
Floor
Dulles Gymnastics Academy (10)

*Flight B:

Vault
Frederick Gymnastics Club (12)
Bars
Synergy Sportz (4)
Silver Stars Bowie (4)
Beam
Docksiders Gymnastics Inc. (7)
YMCA Ayrlawn Program Center (3)
Floor
Dulles Gymnastics Academy (6)
Beach Bounders (2)
Registration: 5:10 p.m.
Open Stretch: 5:40 p.m.
Coaches Meeting: 5:50 p.m.
Intro: 6:00 p.m.
Warm-up & Comp: 6:05 p.m.
Awards: 9:05 p.m.

*Flight A:

Vault
Frederick Gymnastics Club (8)
Bars
Dulles Gymnastics Academy (6)
Beam
Silver Stars Bowie (6)
Floor
Gymnastics USA (2)
United Gymnastix (3)
All Pro Gymnastics and Cheer Academy (2)

*Flight B:

Vault
Frederick Gymnastics Club (8)
Bars
United Gymnastix (6)
Beam
KMC Dance and Gymnastics Center (4)
Synergy Sportz (3)
Floor
FlipStarz (4)
Silver Stars Gymnastics (2)

Sunday, February 9, 2020

*subject to change

Session 9
Level 3

Session 10
Level 2
Xcel Silver

Session 11
Xcel Bronze
Xcel Silver

Session 12
Xcel Platinum

Registration: 7:30 a.m.
Open Stretch: 8:00 a.m.
Coaches Meeting: 8:10 a.m.
Intro: 8:20 a.m.
Warm-up & Comp: 8:25 a.m.
Awards: 11:45 a.m.

*Flight A:

Vault
Dulles Gymnastics Academy (7)
KMC Dance and Gymnastics Center (4)
Bars
All Pro Gymnastics and Cheer Academy (8)
United Gymnastix (4)
Beam
Carroll Gymnastics Center (12)
Floor
Sportsplex Gymnastics (8)
Synergy Sportz (3)

*Flight B:

Vault
Frederick Gymnastics Club (7)
Tidewater Gymnastics Center (4)
Bars
All Pro Gymnastics and Cheer Academy (12)
Beam
Chesapeake Gymnastics Club (2)
Docksiders Gymnastics Inc. (9)
Floor
Silver Stars Bowie (2)
United Gymnastix (10)
Registration: 11:20 a.m.
Open Stretch: 11:50 a.m.
Coaches Meeting: 12:00 p.m.
Intro: 12:10 p.m
Warm-up & Comp: 12:15 p.m.
Awards: 2:15 p.m.

*Flight A:

Vault
Central PA Academy of Gymnastics (10)
Bars
Dulles Gymnastics Academy (9)
Beam
Silver Stars Bowie (3)
Silver Stars Gymnastics (4)
Floor
Thrive Gym – Arnold (7)

*Flight B:

Vault
Chesapeake Gymnastics Club (4)
YMCA Ayrlawn Program Center (7)
Bars
Silver Stars Bowie (2)
Synergy Sportz (3)
Tidewater Gymnastics Center (6)
Beam
Synergy Sportz (3)
Thrive Gym – Annapolis (7)
Floor
Dulles Gymnastics Academy (10)
Registration: 1:50 p.m.
Open Stretch: 2:20 p.m.
Coaches Meeting: 2:30 p.m.
Intro: 2:40 p.m
Warm-up & Comp: 2:45 p.m.
Awards: 5:15 p.m.

*Flight A:

Vault
Thrive Gym – Arnold (6)
Thrive Gym – Annapolis (6)
Bars
Chesapeake Gymnastics Club (5)
Silver Stars Gymnastics (7)
Beam
Central PA Academy of Gymnastics (6)
Dulles Gymnastics Academy (6)
Floor
Thrive Gym – Annapolis (10)
Synergy Sportz (2)

*Flight B:

Vault
Frederick Gymnastics Club (10)
Bars
Beach Bounders (4)
Silver Stars Bowie (7)
Beam
Silver Stars Gymnastics (12)
Floor
Thrive Gym – Arnold (11)
Registration: 4:50 p.m.
Open Stretch: 5:20 p.m.
Coaches Meeting: 5:30 p.m.
Intro: 5:40 p.m.
Warm-up & Comp: 5:45 p.m.
Awards: 8:45 p.m.

*Flight A:

Vault
Synergy Sportz (3)
YMCA Ayrlawn Program Center (7)
Bars
Beach Bounders (3)
Docksiders Gymnastics Inc. (5)
Beam
All Pro Gymnastics and Cheer Academy (7)
Floor
Dulles Gymnastics Academy (7)

*Flight B:

Vault
Frederick Gymnastics Club (9)
Bars
Silver Stars Gymnastics (10)
Beam
All Pro Gymnastics and Cheer Academy (6)
Floor
Dulles Gymnastics Academy (7)

Affiliations

USAG USAG Region 7 Maryland USAG
X